fbpx

BLOG
Stomatologia

12.01.2023

Stomatologia

Leczenie endodontyczne – na czym polega?


Przeszywający ból zęba przy spożywaniu zimnych lub ciepłych pokarmów, nadwrażliwość zęba na dotyk i nagryzanie oraz jego ciemnienie – każdy z tych objawów może świadczyć o potrzebie udania się do dentysty i podjęcia leczenia endodontycznego. Jak przebiega ta nowoczesna terapia i czy jest bolesna? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Kiedy zalecana jest endodoncja mikroskopowa?

Endodoncję mikroskopową, czyli właśnie leczenie endodontyczne, wdraża się w przypadku stanu zapalnego w obrębie miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Miazga to silnie unaczyniona i unerwiona tkanka, która dostarcza zębowi substancji odżywczych. Do jej zakażenia może dojść w wyniku nieleczonej próchnicy. Wizyta w naszej klinice stomatologicznej w Gdańsku i szybkie wdrożenie leczenia endodontycznego może uchronić przed koniecznością usunięcia zęba.

Endodoncja mikroskopowa to nowoczesne leczenie kanałowe, które wykonuje się przy użyciu mikroskopu. Dzięki temu dentysta otrzymuje o wiele lepszy widok na komorę zęba i jego kanały. Endodoncja mikroskopowa umożliwia więc zlokalizowanie nawet najbardziej pozakrzywianych kanałów korzeniowych i precyzyjne ich opracowanie.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Podczas leczenia kanałowego dentysta usuwa bakterie i zmienione chorobowo tkanki z korzeni i komory zębów. W tym celu używa bardzo cienkich narzędzi, ponieważ wnętrze zęba ma wymiary zaledwie 3 na 4 mm. Użycie mikroskopu umożliwia przeprowadzenie nawet najprecyzyjniejszych procedur stomatologicznych. W ramach leczenia endodontycznego wypełnia się również kanały i w ten sposób odbudowuje ząb.

W naszej klinice stomatologicznej wykorzystujemy nowoczesny system znieczulenia The WandTM, dzięki któremu Pacjent nie musi obawiać się dolegliwości bólowych. Nie występuje także uczucie drętwienia czy mrowienia twarzy po zabiegu.