Cennik

ORTODONCJA

Znak zapytania

czym jest

Ortodoncja jest działem stomatologii, zajmującym się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
Leczenie ortodontyczne może zacząć się już u kilkuletniego dziecka. Stosuje się wtedy aparaty ruchome (wyjmowane), składające się z akrylowej płyty oraz elementów wykonanych z drutu. Ich stosowanie wpływa na prawidłowy rozwój twarzoczaszki oraz umożliwia stworzenie odpowiedniej ilości miejsca dla zębów. W wieku pokwitania, zazwyczaj między 11. a 17. rokiem życia, dochodzi do intensywnych zmian, również w czynności i estetyki uzębienia.

 

Jest to dobry czas na rozpoczęcie leczenia wad zgryzu aparatami stałymi – leczenie ortodontyczne do 20. roku życia zazwyczaj przebiega najszybciej a uzyskiwane efekty są bardzo trwałe. Nie oznacza to jednak, że istnieją ograniczenia wiekowe, związane z początkiem terapii wad zgryzu – dzisiejsza ortodoncja nie zna ma właściwie granicy wieku, po którym nie można byłoby rozpocząć leczenia.

 

 

Przygotowanie ortodontyczne do leczenia protetycznego i implantologicznego

 

Choć leczenie ortodontyczne zazwyczaj kojarzone jest z poprawianiem wyglądu uśmiechu u młodych osób, to wielu dorosłych pacjentów może wymagać go ze względu na przygotowanie do odpowiedniego leczenia protetycznego lub implantologicznego. Celem takiego leczenia ortodontycznego zazwyczaj ma być poprawa czynności i estetyki uzębienia. W takim przygotowawczym leczeniu ortodontycznym zazwyczaj stosowane są również szyny zgryzowe, które pomagają w ustawieniu żuchwy w stabilnej pozycji.

 

Przygotowanie ortodontyczne do leczenia protetycznego i implantologicznego

 

Wady zgryzu można podzielić na te, które dotyczą nieprawidłowo ustawionych zębów (wady zębowe), na wady dotyczące nieprawidłowych relacji szkieletowych szczęki i żuchwy (wady szkieletowe) oraz na występujące jednocześnie wady zębowe i szkieletowe.
Wady zębów leczone są przez lekarzy ortodontów przy użyciu aparatów ruchomych lub stałych. Jednak wady szczękowo-twarzowe mogą wymagać dodatkowej korekty położenia kości przy użyciu metod ortodontyczno-chirurgicznych. Wady szczękowo-twarzowe nie są jedynie problemem kosmetycznym, bo mogą powodować nieprawidłowości w wymowie oraz przeżuwaniu pokarmów. Przykładami wad zgryzu, które leczone są ortodontyczno-chirurgicznie są:

 

  • tyłożuchwie (retrogenia), czyli cofnięcie dolnej szczęki względem górnej,
  • przodożuchwie (progenia), gdy dolna szczęka jest zbyt duża lub zbyt mocno przesunięta do przodu względem szczęki górnej (lub górna szczęka jest zbyt mała względem dolnej),
  • zgryz otwarty, gdy szczęki nie kontaktują się ze sobą,
  • zwężenie szczęki, w którym podczas uśmiechu pacjent pokazuje dziąsła.

 

Operacje ortognatyczne są zabiegami chirurgicznymi przeprowadzanymi po to, aby zmienić położenie szczęki lub żuchwy, lub obu szczęk jednocześnie.

Przygotowanie do takiej operacji jest zazwyczaj dość długie. Polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, szczegółowej diagnostyki oraz na odpowiednim leczeniu ortodontycznym, prawidłowo ustawiającym zęby.

Zagadnienia

Co zrobić

Pierwsza wizyta w jednym z gabinetów ortodontycznych DentalMed Clinic rozpocznie się od sprawdzenia przez lekarza, czy istnieje potrzeba wdrożenia leczenia ortodontycznego oraz od poznania oczekiwań pacjenta względem efektów terapii.

 

Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia po uwzględnieniu uprzednio wykonanej analizy zgryzu, warunków kostnych czy profilu twarzy pacjenta, na podstawie badania klinicznego oraz przeprowadzonych badaniach radiologicznych (zdjęcie pantomograficzne, cefalometria, a wybranych przypadkach rówież tomografia komputerowa 3D). Leczenie ortodontyczne w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz wybranego sposobu terapii może trwać zazwyczaj od 1,5 roku do 2 lat.

 

  • Stosowane w DentalMed Clinic aparaty stałe mogą być aparatami ligaturowanymi (aparaty metalowe, estetyczne) lub aparatami samoligaturującymi. Niezależnie od rodzaju aparatu stałego składa się on z zamków oraz drutu ortodontycznego, mocowanego do zamków. Zamki są mocowane do powierzchni zębów przy użyciu kleju ortodontycznego a do zębów trzonowych przykleja się rurki lub pierścienie.
  • W aparatach metalowych oraz estetycznych (mniej widocznych, bo z nierzucającymi się w oczy zamkami) cechą charakterystyczną są ligatury, czyli gumki służące do przytrzymania drutu ortodontycznego. Zakłada się je na zamek, składający się z podstawy oraz ze skrzydełek. W aparatach samoligaturujących nie ma potrzeby zakładania tych gumek, ponieważ zamek ma już w swojej budowie specjalne klapki, przytrzymujące drut.
  • Każde leczenie ortodontyczne kończy się fazą retencji, która ma na celu stabilizację wypracowanych w czasie terapii aparatem wyników oraz przeciwdziałanie powróceniu wad zgryzu. Leczenie aparatem stałym kończy się przyklejeniem reteinera. W fazie retencji pacjent powinien pozostawać pod opieką ortodonty.