Cennik

ORTODONCJA

Znak zapytania

Ortodonta Gdańsk Wrzeszcz

Szukasz leczenia w dogodnej lokalizacji? Ortodonta Gdańsk Wrzeszcz czeka na Ciebie w naszej klinice! Ortodoncja jest działem stomatologii, zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Leczenie ortodontyczne może zacząć się już u kilkuletniego dziecka z zastosowaniem aparatu ruchomego (wyjmowanego), który skonstruowany jest z akrylowej płytki oraz elementów wykonanych z drutu. Jego stosowanie wpływa na prawidłowy rozwój twarzoczaszki oraz umożliwia stworzenie odpowiedniej ilości miejsca dla zębów.

 

W wieku pomiędzy 11. a 17. rokiem życia dochodzi do intensywnych zmian w organizmie dorastającego dziecka, również w czynności i estetyce uzębienia. Jest to dobry czas na rozpoczęcie leczenia wad zgryzu aparatami stałymi, ponieważ leczenie ortodontyczne do 20 roku życia przebiega najszybciej oraz przynosi najlepsze i najtrwalsze efekty. Nie oznacza to jednak, że istnieją ograniczenia wiekowe, związane z rozpoczęciem terapii wad zgryzu – dzisiejsza ortodoncja nie zna właściwie granicy wieku, w którym nie można byłoby zdecydować się na wprowadzenie leczenia. Do ortodonty warto się zapisać w przypadku zauważenia takich objawów jak m.in. zgrzytanie i ścieranie się zębów, częste bóle głowy, trudności z zamykaniem ust, chrapanie, bóle żuchwy czy oddychanie przez usta.

 

Jeżeli zastanawiałeś się nad konsultacją ortodontyczną, a Gdańsk Wrzeszcz jest dogodną dla Ciebie lokalizacją to informujemy, że przyjmujemy nowych Pacjentów. W naszej klinice umówisz się również do protetyka lub innego specjalisty z zakresu profilaktyki i leczenia jamy ustnej w gdańskim Wrzeszczu.

 

Kiedy zdecydować się na aparat ortodontyczny?

 

Aparaty ortodontyczne stosuje się nie tylko w celu poprawy estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Nieleczone wady zgryzu mogą bowiem powodować dalsze problemy zdrowotne i znacząco obniżają komfort życia. Często są przyczyną dolegliwości bólowych żuchwy, a nawet powodują bóle głowy. Wpływają negatywnie na odporność zębów, przyczyniają się do ich pękania i kruszenia, a niejednokrotnie również wypadania uzupełnień kompozytowych. Co więcej, sprzyjają wadom wymowy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przypadku dzieci wady zgryzu mogą skutkować nieprawidłowym rozwojem zębów stałych.

 

Aparat ortodontyczny umożliwia skorygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów w szczęce i żuchwie. Wywiera nacisk na wybrane partie zębów, powodując ich stopniowe prostowanie aż do oczekiwanego efektu.

 

Choć leczenie ortodontyczne zazwyczaj kojarzone jest z poprawianiem wyglądu uśmiechu u młodych osób, to wielu dorosłych pacjentów może wymagać go ze względu na przygotowanie do leczenia protetycznego lub implantologicznego. Ortodontacja w takim przypadku ma poprawić funkcjonowanie i estetykę uzębienia. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent zazwyczaj przez okres kilku tygodni użytkuje specjalną szynę zgryzową, która pomaga w ustawieniu żuchwy w stabilnej pozycji.

Zagadnienia

Przygotowanie ortodontyczne do leczenia protetycznego i implantologicznego

Wady zgryzu można podzielić na te, które dotyczą nieprawidłowo ustawionych zębów (wady zębowe), na wady dotyczące nieprawidłowych relacji szkieletowych szczęki i żuchwy (wady szkieletowe) oraz na występujące jednocześnie wady zębowe i szkieletowe.

 

Wady zębów leczone są przez lekarzy ortodontów przy użyciu aparatów ruchomych lub stałych. Jednak wady szczękowo-twarzowe mogą wymagać dodatkowej korekty położenia kości przy użyciu metod ortodontyczno-chirurgicznych. Wady szczękowo-twarzowe nie są jedynie problemem kosmetycznym, ponieważ w wielu przypadkach powodują nieprawidłowości w wymowie oraz przeżuwaniu pokarmów. Przykładami wad zgryzu leczonymi ortodontyczno-chirurgicznie są:

• tyłożuchwie (retrogenia) – cofnięcie dolnej szczęki względem górnej;

• przodożuchwie (progenia) – dolna szczęka jest zbyt duża lub zbyt mocno przesunięta do przodu względem szczęki górnej (lub górna szczęka jest zbyt mała względem dolnej);

• zgryz otwarty – szczęki nie kontaktują się ze sobą;

• zwężenie szczęki – podczas uśmiechu są widoczne dziąsła.

 

Operacje ortognatyczne są zabiegami chirurgicznymi przeprowadzanymi po to, aby zmienić położenie szczęki lub żuchwy albo obu szczęk jednocześnie. Przygotowanie do takiej operacji jest zazwyczaj dość długie. Polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, szczegółowej diagnostyki oraz na odpowiednim leczeniu ortodontycznym, prawidłowo ustawiającym zęby.

Indywidualny plan leczenia ortodontycznego

 

Podczas pierwszej wizyty w naszej klinice lekarz ortodonta sprawdza czy pacjent potrzebuje rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Podczas rozmowy pacjent mówi jakie są jego oczekiwania względem kuracji. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia po uwzględnieniu uprzednio wykonanej analizy zgryzu, warunków kostnych czy profilu twarzy pacjenta, na podstawie badania klinicznego oraz przeprowadzonych badaniach radiologicznych (zdjęcie pantomograficzne, cefalometria, a wybranych przypadkach również tomografia komputerowa 3D). Leczenie ortodontyczne w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz wybranego sposobu terapii może trwać zazwyczaj od 1,5 roku do 2 lat.

 

Stosowane przez naszych ortodontów aparaty stałe mogą być aparatami ligaturowanymi (aparaty metalowe, estetyczne) lub aparatami samoligaturującymi. Niezależnie od rodzaju aparatu stałego składa się on z zamków oraz drutu ortodontycznego, mocowanego do zamków. Te z kolei są mocowane do powierzchni zębów przy użyciu kleju ortodontycznego, a do zębów trzonowych przykleja się rurki lub pierścienie.

 

W aparatach metalowych oraz estetycznych (mniej widocznych, bo z nierzucającymi się w oczy zamkami) cechą charakterystyczną są ligatury, czyli gumki służące do przytrzymania drutu ortodontycznego. Zakłada się je na zamek, składający się z podstawy oraz ze skrzydełek. W aparatach samoligaturujących nie ma potrzeby zakładania tych gumek, ponieważ zamek ma już w swojej budowie specjalne klapki, przytrzymujące drut.

 

Każde leczenie ortodontyczne kończy się fazą retencji, która ma na celu stabilizację wypracowanych w czasie terapii aparatem wyników oraz przeciwdziałanie powróceniu wad zgryzu. Leczenie aparatem stałym kończy się przyklejeniem retainera. W fazie retencji pacjent powinien pozostawać pod opieką ortodonty.