Cennik

Ortodoncja Gdańsk Wrzeszcz

Szukają Państwo leczenia w dogodnej lokalizacji? Ortodonta Gdańsk Wrzeszcz czeka w nowoczesnej klinice! Ortodoncja jest działem stomatologii, zajmującym się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu u dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Leczenie ortodontyczne może zacząć się już u kilkuletniego dziecka z zastosowaniem aparatu ruchomego (wyjmowanego), który skonstruowany jest z akrylowej płytki oraz elementów wykonanych z drutu. Jego stosowanie wpływa na prawidłowy rozwój twarzoczaszki oraz umożliwia stworzenie odpowiedniej ilości miejsca dla zębów.

W wieku pomiędzy 11. a 17. rokiem życia dochodzi do intensywnych zmian w organizmie dorastającego dziecka, również w czynności i estetyce uzębienia. Jest to dobry czas na rozpoczęcie leczenia wad zgryzu aparatami stałymi, ponieważ leczenie ortodontyczne do 20 roku życia przebiega najszybciej oraz przynosi najlepsze i najtrwalsze efekty. Nie oznacza to jednak, że istnieją ograniczenia wiekowe, związane z rozpoczęciem terapii wad zgryzu – dzisiejsza ortodoncja nie zna właściwie granicy wieku, w którym nie można byłoby zdecydować się na wprowadzenie leczenia. Do ortodonty warto się zapisać w przypadku zauważenia takich objawów jak m.in. zgrzytanie i ścieranie się zębów, częste bóle głowy, trudności z zamykaniem ust, chrapanie, bóle żuchwy czy oddychanie przez usta. Ważne! Objawy te mogą świadczyć także o dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego

Jeżeli zastanawiają się Państwo nad konsultacją ortodontyczną, a Gdańsk Wrzeszcz jest dogodną lokalizacją, to informujemy, że przyjmujemy nowych Pacjentów. W naszej klinice umówisz się również do protetyka, periodontologa, chirurga stomatologicznego czy fizjoterapeuty.

Kiedy warto zdecydować się na aparat na zęby?

Aparaty na zęby stosuje się nie tylko w celu poprawy estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Nieleczone wady zgryzu mogą bowiem powodować dalsze problemy zdrowotne i znacząco obniżać komfort życia. Często są przyczyną dolegliwości bólowych żuchwy, a nawet powodują bóle głowy. Wpływają negatywnie na odporność zębów, przyczyniają się do ich pękania i kruszenia, a niejednokrotnie również wypadania uzupełnień kompozytowych. Co więcej, sprzyjają wadom wymowy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przypadku dzieci wady zgryzu mogą skutkować nieprawidłowym rozwojem zębów stałych.

Aparat ortodontyczny umożliwia skorygowanie nieprawidłowego ustawienia zębów w szczęce i żuchwie. Wywiera nacisk na wybrane partie zębów, powodując ich stopniowe prostowanie aż do oczekiwanego efektu. Choć leczenie ortodontyczne zazwyczaj kojarzone jest z poprawianiem wyglądu uśmiechu u młodych osób, to wielu dorosłych Pacjentów może wymagać go ze względu na przygotowanie do leczenia protetycznego, w tym m.in. przy odbudowie zębów na implantach lub przed koronami. Ortodoncja w takim przypadku ma poprawić funkcjonowanie i estetykę uzębienia. Przed rozpoczęciem leczenia Pacjent zazwyczaj przez okres kilku tygodni użytkuje specjalną szynę zgryzową, która pomaga w ustawieniu żuchwy w stabilnej pozycji.

Leczenie ortodontyczne przed protezami i implantami

Wady zgryzu można podzielić na te, które dotyczą nieprawidłowo ustawionych zębów (wady zębowe), na wady dotyczące nieprawidłowych relacji szkieletowych szczęki i żuchwy (wady szkieletowe) oraz na występujące jednocześnie wady zębowe i szkieletowe.

Wady zębów leczone są przez lekarzy ortodontów przy użyciu aparatów ruchomych lub stałych. Jednak wady szczękowo-twarzowe mogą wymagać dodatkowej korekty położenia kości przy użyciu metod ortodontyczno-chirurgicznych. Wady szczękowo-twarzowe nie są jedynie problemem kosmetycznym, ponieważ w wielu przypadkach powodują nieprawidłowości w wymowie oraz przeżuwaniu pokarmów. Przykładami wad zgryzu leczonymi ortodontyczno-chirurgicznie są:

  • tyłożuchwie (retrogenia) – cofnięcie dolnej szczęki względem górnej;
  • przodożuchwie (progenia) – dolna szczęka jest zbyt duża lub zbyt mocno przesunięta do przodu względem szczęki górnej (lub górna szczęka jest zbyt mała względem dolnej);
  • zgryz otwarty – szczęki nie kontaktują się ze sobą;
  • zwężenie szczęki – podczas uśmiechu są widoczne dziąsła.

Operacje ortognatyczne są zabiegami chirurgicznymi przeprowadzanymi po to, aby zmienić położenie szczęki lub żuchwy albo obu szczęk jednocześnie. Przygotowanie do takiej operacji jest zazwyczaj dość długie. Polega na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem, szczegółowej diagnostyki oraz na odpowiednim leczeniu ortodontycznym, prawidłowo ustawiającym zęby.

Indywidualny plan leczenia ortodontycznego

Podczas pierwszej wizyty w naszej klinice lekarz ortodonta sprawdza, czy Pacjent potrzebuje rozpocząć leczenie ortodontyczne. Podczas rozmowy Pacjent mówi, jakie są jego oczekiwania względem kuracji. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia ortodontycznego po uwzględnieniu uprzednio wykonanej analizy zgryzu, warunków kostnych czy profilu twarzy Pacjenta, na podstawie badania klinicznego oraz przeprowadzonych badaniach radiologicznych (zdjęcie pantomograficzne, cefalometria, a wybranych przypadkach również tomografia komputerowa 3D). Leczenie ortodontyczne w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta oraz wybranego sposobu terapii może trwać zazwyczaj od 1,5 roku do 2 lat.

Aparaty ligaturowe i samoligaturujące

Nasi ortodonci stosują aparaty ligaturowanymi (aparaty metalowe, estetyczne) i samoligaturujące. Niezależnie od rodzaju składa się on z zamków oraz drutu ortodontycznego, mocowanego do zamków. Te z kolei są mocowane do powierzchni zębów przy użyciu kleju ortodontycznego, a do zębów trzonowych przykleja się rurki lub pierścienie.

W aparatach metalowych oraz estetycznych (mniej widocznych, bo z nierzucającymi się w oczy zamkami) cechą charakterystyczną są ligatury, czyli gumki służące do przytrzymania drutu ortodontycznego. Zakłada się je na zamek, składający się z podstawy oraz ze skrzydełek. W aparatach samoligaturujących nie ma potrzeby zakładania tych gumek, ponieważ zamek ma już w swojej budowie specjalne klapki, przytrzymujące drut.

Każde leczenie ortodontyczne kończy się fazą retencji, która ma na celu stabilizację wypracowanych w czasie terapii aparatem wyników oraz przeciwdziałanie powróceniu wad zgryzu. Leczenie aparatem stałym kończy się przyklejeniem retainera. W fazie retencji Pacjent powinien pozostawać pod opieką ortodonty.

Zalety stałych aparatów na zęby

Do głównych zalet stałych aparatów na zęby należy możliwość bezpiecznego korygowania nieprawidłowości zgryzu oraz ułożenia zębów w prostej linii, umożliwiającej łatwiejszą pielęgnację. Efekty są stałe i wykluczają konieczność późniejszych ingerencji w układ zębów. Ponadto leczenie aparatem stałym pozwala na indywidualną terapię, w trakcie której ortodonta pracuje z konkretnymi wadami zgryzu danego Pacjenta – aparat można bowiem dostosować do korekty wielu wad zgryzu. Do tego poprawia estetykę uśmiechu, zdrowie i samopoczucie Pacjenta!