Cennik

Stomatolog dziecięcy Gdańsk

Nasz stomatolog dziecięcy Gdańsk przyjmuje małych Pacjentów na wizyty adaptacyjne, dzięki którym dziecko ma możliwość oswojenia się z gabinetem. Następnie odbywają się wizyty kontrolne, na których sprawdzamy stan zębów mlecznych i stałych, a także prezentujemy instruktaż higieny jamy ustnej. Jeśli w zębach pojawiły się ubytki lub zmiany zapalne dziąseł, to rozpoczynamy leczenie próchnicy lub chorób dziąseł w łagodny, delikatny i bezpieczny sposób.

Przyjmują u nas dentyści dziecięcy z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu zębów u najmłodszych Pacjentów. Cechuje ich nie tylko pasja do zawodu, ale przede wszystkim empatia i prawidłowe podejście do dzieci. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wizyta w gabinecie dentystycznym może budzić u najmłodszych wiele nieprzyjemnych emocji – dlatego też dbamy o to, by otoczyć małych Pacjentów troskliwą opieką i stworzyć dla nich przyjazną atmosferę.

Kiedy umówić się do stomatologa dziecięcego?

Na wizytę u stomatologa dziecięcego warto zapisać już 2-letnie dziecko. Specjalista oceni stan uzębienia i prawidłowość rozwoju zębów. W razie zauważonych niepokojących oznak można od razu wdrożyć potrzebne działania, a tym samym nie dopuścić do wystąpienia poważnych wad zgryzu w przyszłości. To właśnie stomatolog dziecięcy jest osobą, która często jako pierwsza dostrzega, że dziecko potrzebuje konsultacji ortodontycznej lub wizyty u logopedy.

W ramach swojej pracy dentysta dziecięcy zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem chorobom związanym z jamą ustną i zębami u dzieci. Wizyty u dentysty dziecięcego są ważne, aby dzieci mogły nauczyć się prawidłowej higieny jamy ustnej, a także aby zapobiec powstawaniu próchnicy, kamienia nazębnego, chorób dziąseł i innych problemów stomatologicznych.

Instruktaż higieny jamy ustnej dla najmłodszych

Stomatolog dziecięcy przeprowadza różnego rodzaju zabiegi stomatologiczne, takie jak np. fluoryzacja, lakowanie zębów, leczenie próchnicy czy ekstrakcje zębów mlecznych. W jego kompetencjach leży również propagowanie wśród najmłodszych zdrowych nawyków dotyczących codziennego dbania o zęby. To właśnie instruktaż higieny jamy ustnej u najmłodszych pozwala wykluczyć lub znacznie opóźnić pojawianie się próchnicy, która w przyszłości może doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego pod mikroskopem czy wizyt u protetyka. Systematyczne mycie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej eliminują bakterie i utrudniają rozwój zmian zapalnych w okolicach przyzębia i dziąseł.

Nasi stomatologowie dla dzieci zachęcają do systematycznego nauczania Maluchów prawidłowych nawyków. Regularne mycie dziąseł pozwala usunąć bakterie i przyzwyczaić dziecko do ruchów w tym zakresie. Po pojawieniu się pierwszych ząbków zapewniamy, że można rozpocząć delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką, która pozwoli pozbyć się ewentualnych pozostałości po piciu czy jedzeniu. Kiedy dziecko nauczy się wypluwać ślinę, z powodzeniem mogą Państwo wprowadzić delikatną pastę do zębów z minimalną zawartością fluoru. Codzienne zachęcanie dziecka do mycia ząbków pozwoli wypracować zdrowe nawyki. Polecamy naukę utrzymywania higieny u dziecka poprzez zabawy i rymowanki.

Bezbolesne wizyty u dentysty dla dzieci

W DentalMed Clinic oferujemy kompleksową i przyjazną pomoc lekarza specjalisty w dziedzinie stomatologii dziecięcej, który odpowiednio zadba o komfort i zdrowie Państwa dziecka. Przy wizytach wymagających wyeliminowania odczuć bólowych, dentysta dla dzieci sięgnie po znieczulenie. Bardzo często kojarzy się ono z dodatkowym stresem, zwłaszcza dla najmłodszych pacjentów, którzy łączą strzykawkę z nieprzyjemnymi szczepieniami, bólem i nerwową atmosferą. Dostępny w naszych gabinetach system znieczulenia The Wand™ jest komputerowym urządzeniem, które służy do podawania bezbolesnego znieczulenia przed leczeniem stomatologicznym dzieci. Dzięki niemu Pacjent zachowuje pełną mimikę i nie odczuwa opuchlizny, a do tego może normalnie mówić i funkcjonować tuż po wyjściu z naszej kliniki!

Leczenie próchnicy u dzieci

Próchnica zębów jest chorobą zakaźną – niezależnie od tego, czy występuje u dorosłych, czy u dzieci. W jej przebiegu zniszczeniu ulegają tkanki tworzące zęby, a główną rolę w jej rozwoju odgrywają obecne w jamie ustnej bakterie oraz dieta bogata w cukry.

Próchnicą wczesnego dzieciństwa (próchnicą butelkową) nazywa się pojawianie się ubytków w zębach dziecka od momentu wyjścia pierwszego zęba mlecznego aż do ukończenia 6 r.ż. Zmiany zazwyczaj zaczynają się od zębów przednich, z czasem przesuwając się ku dalszym. Warto pamiętać o tym, że problem próchnicy nie zniknie wraz z ostatnim zębem mlecznym, który dziecku wypadnie – choroba z łatwością przeniesie się na świeżo wyrzynające się zęby stałe.

Odpowiednia higiena zębów mlecznych, regularne szczotkowanie zębów i stosowanie past zawierających fluor, a także ograniczenie ilości cukrów w diecie dziecka oraz wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego są gwarancją pięknego uśmiechu w przyszłości. Zdrowe „mleczaki” odgrywają też kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego zgryzu dziecka!